«Використання інформації з відкритих реєстрів в журналістської та громадської діяльності для боротьби з корупцією»

В Україні проводяться ряд реформ, в рамках яких відкривається доступ до державних реєстрів, інформації про використання публічних коштів, декларацій. Їх метою є запобігання корупції, забезпечення відкритості та прозорості правовідносин в суспільстві, а також встановлення громадського контролю за чиновниками. Однак, не всі громадяни знають, які існують відкриті реєстри в Україні, як їх знайти і які відомості з них можна отримати. Також форма запиту і інтерфейси цих ресурсів не уніфіковані, що ускладнює роботу з ними, в тому числі і журналістам. А це, часом, є єдиним джерелом отримання потрібної інформації для підготовки якісного, об'єктивного контенту.

На сході України особливо гостро стоїть питання контролю за діяльністю органів місцевого самоврядування, так як тут немає обласних і деяких місцевих рад, і всі їхні функції зосереджені в руках глав військово-цивільних адміністрацій, які одноосібно приймають всі організаційні, адміністративні та фінансові рішення.

В рамках цього проекту на майданчику «Громадська рахункова палата» і в ЗМІ  розміщені інформаційні матеріали: текстові інструкції та навчальні відеоуроки по роботі з різними реєстрами, презентації, вікторини, статті з прикладами використання даних реєстрів. Проведені тренінги для журналістів і громадських активістів з метою навчання роботі з відкритими реєстрами і застосування отриманої інформації в своїй діяльності. 

 

В рамках проекту були розроблені та розміщені 8 текстових інструкцій та навчальних відеоуроків по роботі з основними відкритими державними реєстрами. На базі яких було проведено ряд журналістських розслідувань та опубліковані по ним статті. В результаті по декільком матеріалам було відкрито кримінальні та адміністративних впроваджень.

Було проведено рекламну кампанію, завдяки якій зацікавленість статтями, написаних на базі даних відкритих реєстрів значно зросла, так тільки на сайті Наш Лисичанськ у 17 статей було майже 19 тис. переглядів, не дивлячись на те, що вони стосувалися тільки одного регіону - Луганськой області. Значно зросла кількість учасників групи «Общественная счетная палата» в мережі Facebook.

Пересічних користувачів, які ніколи не цікавилися бюджетом, відкритими торгами та деклараціями, вдалося зацікавити інтерактивними вікторинами, зроблених по даним відкритих реєстрів - 5 вікторин пройшли 1733 рази.

Після проведення тренінгів для журналістів було зменшено кількість помилок у сюжетах та статтях, завдяки застосуванню даних з відкритих реєстрів для перевірки інформації.

Ми вважаємо найбільшим досягненням, що 8 відеоуроків по використанню відкритих реєстрів передивились майже 10000 разів. Цей факт підтверджує потребу аудиторії в даній інформації.    

Поделиться в соцсетях: